{ "user": { "type": "identify", "data": { "id":"None", "user":{ "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "birthday": "", "permission": "no" } } }, "page": { "type": "page Viewed", "data": "ProductList" } }
%20 Az Öde

Ekinoks

2025 ürün
2025 ürün
FİLTRELERİ KALDIR KAPAT

21 Mart Ekinoks

Dünya’nın, Güneş’in etrafındaki dönüşü sonucu yılın belirli günleri yaşanan bazı özel olaylar vardır. Her kültürde farklı anlamları olan bu özel günler dönence, gün dönümü ve ekinoks gibi çeşitli isimlerle adlandırılır. Yılın ilk ekinoksu ülkemizde neşeyi ve hayatı çağrıştırır. Bu keyifli zamanı seninle birlikte kutlamak isteyen GAP, bugüne özel indirimler ve kampanyalarla ekinoksla birlikte gelen coşkuna ortak olur.

Ekinoks Nedir? 

İçinde bulunduğumuz mevsime göre gündüz ve gece süreleri değişiklik gösterir. Güneşe hasret geçen kış günlerinde geceler uzunken yazın tatile eşlik eden güneşli saatler, yani gündüz süreleri daha uzundur. Kuzey yarım kürede yer alan diğer ülkeler gibi, Türkiye’de de kışın başlangıcı olan 21 Aralık tarihinde en uzun gece ve yazın başlangıcı olan 21 Haziran’da en uzun gündüz yaşanır. Güney yarım kürede ise tam tersi, 21 Aralık’ta yaz başlarken 21 Haziran’da kış başlar. Ancak ekinoks olarak adlandırılan ve yılın iki farklı ayı yaşanan olay, kuzey ve güney yarım kürede yani tüm dünyada aynıdır. Fransızca kökenli bir kelime olan ekinoks veya geçmişteki adıyla gün-tün (gündüz-gece) eşitliği gerçekleştiği zaman diliminde gece ve gündüz süreleri tüm dünyada eşitlenir. Ekinoks tarihleri aynı zamanda bahar mevsiminin de başlangıç tarihidir.

Ekinoks Hangi Tarihlerde Gerçekleşir? 

Birisi 21 Mart’ta diğeri 23 Eylül’de olmak üzere ekinoks bir yılda iki kez gerçekleşir. Bu tarihler aynı zamanda ilkbahar ve sonbahar mevsimin başlangıç tarihi de olduğu için, ilkbahar ve sonbahar ekinoksu olarak da adlandırılır. Kuzey yarım kürede 21 Mart Ekinoksu ile gündüz süreleri uzamaya başlar ve 21 Haziran’da en üst seviyeye ulaşır. Bu tarihten sonra gündüzler kısalarak 23 Eylül tarihinde yeniden eşitlenir ve artık geceler uzamaya başlar. 21 Aralık tarihinde yaşanan en uzun gecenin ardından geceler kısalır ve 21 Mart'ta yeniden eşitlenir. Güney yarım kürede ise tam tersi etkiye sahip olan bu tarihler, aynı zamanda mevsimlerin başlangıç tarihleri olarak da kabul edilir. Kuzey yarım kürede 21 Mart ilkbahar mevsiminin başlangıç tarihi, 23 Eylül ise sonbahar mevsiminin başlangıç tarihidir. 21 Mart aynı zamanda kuzey kutup noktasında 6 aylık gündüzün, güney kutup noktasındaysa 6 aylık gecenin başlangıcıdır. 23 Eylül’de ise kuzey kutbunda 6 ay süren gece, güney kutup noktasındaysa 6 ay süren gündüz başlar.

Ekinoks Tarihlerinde Ne Olur? 

Dünya’nın Güneş’in etrafında dönerek 365 gün 6 saatte tamamladığı elips şeklindeki yörüngesinin sonucunda mevsimler oluşur ve gece-gündüz süreleri değişir. 21 Mart ve 23 Eylül ekinoks tarihlerinde Dünya’nın karanlık tarafıyla aydınlık tarafını ayıran aydınlanma çemberi kutup noktalarından geçer, yani Dünya’yı ortadan ikiye böler. Bunun sonucunda da her iki kutup noktasından da Güneş görülür ve gece-gündüz süreleri eşitlenir. Güneş ışınlarının ekvatora dik geldiği ve cisimlerin gölge boyunun ekvatorda sıfır olduğu ekinokslarda, Güneş ışınları iki yarım kürede yer alan bir meridyene aynı açıyla gelir. Dolayısıyla aynı meridyen üzerindeki iki farklı noktada, Güneş aynı anda doğar ve aynı anda batar. Yıl içinde Güneş’in doğup battığı yön Dünya’nın ekseninden dolayı doğu-batı yönünden biraz sapar, ancak ekinoks tarihlerinde Güneş tam doğudan doğup tam batıdan batar. Ayrıca bu tarihlerde özellikle kıyı şeridinde yaşayanları ve denizcileri ilgilendiren gel-git genliği de yıl içindeki en yüksek seviyesine çıkar.

21 Mart Ekinoksu: GAP’ta Fırsat Bayramı 

İçini ısıtacak güneşli günlerin başlangıcı olan ilkbahar mevsiminin gelişi dünyanın pek çok yerinde farklı şekillerde karşılanır. Özellikle köklü bir tarihi olan ülkemizde ve çeşitli Orta Asya topluluklarında 21 Mart’la başlayan ilkbahar mevsiminin ilk günü, geçmişten bu yana özel eğlenceler ve çeşitli festivallerle kutlanır. Tabiatın yeniden doğuşunu temsil eden ilkbahar mevsiminin ilk günü için ülkemizde Nevruz Bayramı töreni yapılır. Nev (yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşiminden oluşan Nevruz Bayramı, bazı topluluklar tarafından yılbaşı olarak da kabul edilir.

Baharın bu coşkusuna ortak olan GAP, 21 Mart ekinoksu için sana özel çeşitli kampanyalar hazırladı. GAP’in ilkbahar kampanyası ile sahip olacağın jean, t-shirt, eşofman gibi giyim ürünleriyle baharın bu avantajlı neşesine ekinoks indirimi ile sen de katılabilirsin. Herkes sevdiği bir kişiden gelen güzel bir hediye ile mutlu olur. Sen de ilkbahar indirimi ile yapacağın giyim ve aksesuar alışverişiyle sevdiklerini bu sevince ortak edebilirsin.

GAP’ın İlkbahar Kampanyası ile Neler Yapabilirsin? 

 • Baharın gelişini ailesine katılan yeni bir bireyle karşılayan bir tanıdığın varsa onun için GAP yenidoğan ürün grubundan bir body veya tulum alabilirsin.
 • GAP’in kadın giyim ürünleri arasından kız arkadaşına, erkek giyim ürünleri kategorisinden de erkek arkadaşına aynı anda uygun fiyata farklı hediyeler alabilirsin.
 • GAP’in ilkbahar indirimi ile yapacağın alışverişte satın alacağın elbise ve gömlekleri; GAP’ın şapka, kemer, şal, çorap ve çanta gibi aksesuarlarıyla tamamlayabilirsin.
 • 21 Mart indirimi fırsatlarıyla tek seferde yapacağın alışverişle hem kendine hem de arkadaşına hediye alarak bir taşla iki kuş vurabilirsin.
 • GAP’in kullanışlı aksesuarlarından okula giden genç arkadaşına sırt çantası veya GAP logolu sweatshirt'lerden hediye edebilirsin.
 • Baharın doğayı yenilemesi gibi sen de 21 Mart kampanyası ile uygun fiyata birçok ürün satın alarak gardırobunu tamamen yenileyebilirsin.

Ekinoks İndirimi ile Kendini Yenile 

Kaliteli spor giyimin adreslerinden olan GAP logosunu taşıyan dış giyim ürünleri, aksesuarlar ve iç giyim ürünleriyle baharı karşıla! Baharın renklerine karışıp taze bir başlangıç yapmak için 21 Mart ekinoksu kampanyası tam sana göre. Sen de bu özel kampanyaya katılıp hem kendinin hem de sevdiklerinin kaliteli giyinmesini, özel hissetmesini sağlayabilirsin. GAP’in şık ve kaliteli ürünleri arasında herkesin seveceği bir model mutlaka vardır. Haydi, sen de 21 Mart ekinoks kampanyası ile GAP’in yenidoğandan yetişkine tüm yaş gruplarına hitap eden zengin ürün çeşitleri arasından satın alacağın modellerle bu ilkbahar coşkusuna ortak ol!

{ "event": "product_listing_page", "page_type":"product_listing", "product_listing_page": { "category":"", "category_id":"", "top_3_product_name":["Gökkuşağı Desenli Elbise","Çiçek Desenli Elbise","Star Wars™ Desenli Pijama Seti"], "top_3_product_id":["682748","869341","691309"], "top_3_product_price":["359.95","369.95","399.95"], "top_3_product_gender":["BABY","BABY","BABY"] } }

Beden Tablosu
Kadın
  Üstler & Dış Giyim
   BEDEN TABLOLARI
   X
   E-BÜLTEN SÖZLEŞMESİ

   E posta adresim kullanılarak tarafıma, Marka Mağazacılık A.Ş.’ye ait markalar ile ilgili kampanyaların, indirimlerin, promosyonların ve ürünlerin tanıtıldığı E-BÜLTEN ve ticari elektronik iletiler gönderilmesine ONAY veriyorum.
   Tarafıma E-bülten ve ticari elektronik iletiler gönderilsin.
   Tarafınıza E-bülten gönderilmesini talep etmeniz halinde e-posta adresinize gönderilecek ONAY e-postasındaki bağlantıya (linke) tıklayarak ONAY sürecini tamamlamanız gerekmektedir.
   Dilediğiniz zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin e-bülten ve ticari elektronik iletileri almayı reddetme hakkına sahipsiniz.
   Ret bildiriminizi kolay ve ÜCRETSİZ olarak tarafınıza gönderilecek e-bülten içerisinde yer alan Üyelikten ayrılmak istiyorsanız tıklayınız bağlantısına tıklayarak veya musterihizmetlerigap@gapturkey.com.tr e-posta adresinden yapabilirsiniz.
   Ret talebinizin Marka Mağazacılık A.Ş’a ulaşmasını müteakip 3 (üç) iş günü içerisinde elektronik ileti gönderimi durdurulacaktır. Tarafınıza gönderilecek ticari elektronik iletinin içeriği ve gönderiye ilişkin diğer kayıtlar, gerektiğinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunulmak üzere kayıt altına alınarak saklanacaktır.
   Ürün Favorilerinize Eklendi

   Ürün favoriler listenize eklendi, Favorilerim menüsünden görüntüleyebilirsiniz.